НАЧЕЛНИК ОПШТИНЕ ОДРЖАО САСТАНАК СА ПРЕДСТАВНИЦИМА ЈП „ПУТЕВИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ“ И КОМПАНИЈОМ „МГ МИНД“

Данас је у кабинету начелника одржан састанак између представника Општинске управе, предвођене начелником општине Радојицом Ћелићем и представника Јавног предузећа „Путеви“ Републике Српске и компаније „МГ МИНД“

У име Јавног предузећа „Путеви Републике Српске“ састанку је присуствовао Мирослав Јанковић, шеф сектора за грађење, а у име компаније „МГ МИНД“ састанку је присуствовао директор Младен Миловановић.

Тема састанка је био завршетак радова на изградњи и реконструкцији регионалног пута Р-474, Тедин Хан – Гр. РС/ФБиХ (Криж), поддионица Зеленковићи – Доњи Витковци, односно тзв. Равне цесте,  у дужини од ~8,2 km, као и измирење обавеза према „Путевима“ и „МГ МИНДУ“.

Том приликом начелник општине, Радојица Ћелић, изјавио је да је општина Станари, на челу са бившим начелником општине, Душаном Панићем, са ЈП „Путеви РС“ закључила уговор о заједничкој инвестицији асфалтирања и модернизације Регионалног пута Р-474, такозване „Равне цесте“, укупне дужине од 8 километара. Наведеним уговором дефинисане су и обавезе Општинске управе Станари у реализацији наведеног пројекта, прије свега да ће покренути поступак и финансирати све трошкове експропријације, доставити доказе о ријешеним имовинско-правним односима и да ће обезбиједити новчана средства у износу од 1.500 000,00 КМ за реализацију извођења радова.

Начелник је навео да је за ту намјену општина Станари подигла кредит у износу 3.750.000,00 КМ и након подигнутог кредита, према уговору који је склопила са Путевима Српске, умјесто да исплати предвиђенх 1.500.000,00 КМ, уплатила је свега 300.000,00 КМ, Самим тим, остављен је дуг у износу од 1.200.000,00 КМ који треба да плати садашња власт, иако је претходна власт имала обавезу према уговору да плати, приликом извођења радова у протеклом периоду.

Истовремено, претходни начелник општине неовлаштено је дао Скупштини општине Одлуку о презадужењу кредита, гдје је износ од 1.500.000,00 КМ од тог кредита пребацио за асфалтирање и модернизацију локалних путева, тако да је са 826.000,00 КМ колико је било предвиђено за асфалтирање и модернизацију локалних путева, са 1.500.000,00 КМ повећао ту ставку на 2.326.000,00 КМ. Међутим, увидом у званичну документацију Општине, утврђено је да је асфалтирано свега 6 километара пута, што је, заједно са насипањем, предузеће „МГ МИНД“ урадило за 900.000,00 КМ. Када се од 2.326.000,00 КМ одузме 900.000,00 КМ остатак новца „плива“ негдје међу њима, што треба да утврди надлежно тужилаштво, али и полицијски органи.

Начелник је навео да ће данас извршити уплату Јавном предузећу „Путеви РС“ у износу од 1.200.000,00 КМ, колико је, према потписаном уговору и требало да се уплати и тиме ће извршити обавезу коју су претходници били дужни да изврше, као и дуг према компанији „МГ МИНД“ у износу од 560.000,00 КМ. Начелник наводи да је тај дуг такође заостали дуг из 2020. године, с обзиром да су сви послови рађени током наведене године, те да је тај износ од око 1.800.000,00 КМ који општина Станари треба да плати дио непокривених средстава из прошле године и дио дефицита од 3.000.000,00 КМ.

Након одржаног састанка представници ЈП „Путеви“ РС и предузећа „МГ Минд“, заједно са општинским руководством предвођеним начелником општине, обишли су „Равну цесту“.