ДОМ ЗДРАВЉА СТАНАРИ ОРГАНИЗУЈЕ АКЦИЈУ ДОБРОВОЉНОГ ДАРИВАЊА КРВИ

Дом здравља Станари у сарадњи са Заводом за трансфузијску медицину Републике Српске, у петак 25.11.2022. године од 9.00 до 13.00 часова у просторијама Дома здравља организује акцију добровољног давања крви.

Том приликом, ова установа позива становнике општине Станари, чланове спортских клубова, удружења, организација и запослене у јавним установама и предузећима да се одазову акцији.

Kо све може даровати крв?

Давалац крви може бити свака здрава, одрасла особа, старости од 18 до 65 година код које се љекарским прегледом и провјером нивоа хемоглобина утврди да давање крви неће угрозити ни њу нити особу која ту крв прима.

Интервал између давња крви је 3 мјесеца за мушкарце и 4 мјесеца за жене.

Препоручује се да прије давања крви особа буде одморна, да је претходне ноћи довољно спавала, да је узела лагани оброк и извјесну количину течности.

Послије давања крви препоручује се узимање течности у већој количини од уобичајене и избјегавање тежег физичког рада.

Поступак од доласка даваоца до напуштања службе траје око 30 минута, а састоји се од попуњавања упитника за даваоца, одређивања нивоа хемоглобина, љекарског прегледа, давања крви из вене у прегибу лакта и послужења захвалним оброком.